רוצים לדעת מתי פורים השנה?

בעמוד זה תמצאו את רשימת התאריכים המלאה של החג הכי שמח בשנה:

 • מתי ערב חג פורים 2024?
 • מתי חופשת פורים של הילדים בבית ספר?
 • מתי מתחפשים?
 • מתי קוראים את מגילת אסתר?
 • מתי שושן פורים בירושלים?
 •  עוד ועוד תאריכים של החג.

בעמוד זה תמצאו את רשימת התאריכים המלאה של החג הכי שמח בשנה:

 • מתי ערב חג פורים 2024?
 • מתי חופשת פורים של הילדים בבית ספר?
 • מתי מתחפשים?
 • מתי קוראים את מגילת אסתר?
 • מתי שושן פורים בירושלים?
 •  עוד ועוד תאריכים של החג.

היסטוריה של חג הפורים

חג פורים הוא חג יהודי עתיק שנחגג כבר מאות שנים. החג יוצא מדי שנה בי"ד באדר, והוא נחגג כדי להזכיר את הצלתם של היהודים באימפריה הפרסית ממזימתו של המן הרשע.

מקור החג

מקור החג הוא במגילת אסתר, שנכתבה ככל הנראה אי שם במאה ה-5 לפנה"ס בתאריכים לא ידועים. המגילה מספרת את סיפורו של מרדכי היהודי, ששימש כשר יהודי בחצר המלך אחשוורוש הפרסי. המן הרשע, שהיה יועץ המלך, כעס על מרדכי שלא השתחווה לו, והחליט להשמיד את כל היהודים באימפריה הפרסית.

אסתר, יהודייה שהיתה אשתו של המלך אחשוורוש, הצליחה להציל את היהודים מהטבח. היא עשתה זאת על ידי כך שהשפיעה על המלך אחשוורוש לבטל את גזרת המן.

חגיגות הפורים

חג הפורים הוא חג של שמחה והתרגשות. במהלך החג נהוגים מנהגים רבים, ובהם:

משמעות החג

חג הפורים הוא חג של זכרון והתגברות. הוא מזכיר את הצלתם של היהודים מאימת ההשמדה, וכן את היכולת של עם ישראל להתגבר על מצוקותיו.

החג כיום

חג הפורים נחגג בכל רחבי העולם היהודי. בישראל, החג הוא חג רשמי, וישנן חופשות בבתי הספר ובבתי העסק. במהלך החג מתקיימות תהלוכות פורים, פסטיבלים ואירועים אחרים.

חג הפורים הוא חג של שמחה (אואואו כמה שמחה!) והתרגשות, והוא מהווה הזדמנות ליהודים בכל רחבי העולם לחגוג את הצלתם ולזכור את ההיסטוריה שלהם.

תאריך החג – האם יש לו משמעות מיוחדת?

תאריך חג הפורים, י"ד באדר, הוא משמעותי בתוך הלוח העברי בגלל כמה סיבות. ראשית, הוא יום השנה לנס ההצלה של היהודים מרצח עם שיזם המן הרשע. שנית, הוא יום שבו היהודים זכו לעצמאות ולחופש דתי ופוליטי. שלישית, הוא יום של שמחה וחגיגה, שבו היהודים מתכנסים יחד כדי לספר את סיפור המגילה ולחגוג את הניצחון שלהם.

התאריך י"ד באדר הוא יום מיוחד בלוח העברי גם מכיוון שהוא יום שבו נהוג להרבות בשמחה ובחגיגה. ביום זה, היהודים נוהגים לקרוא את מגילת אסתר בבית הכנסת, להתעטף בבגדים חגיגיים, ללבוש מסיכות, לאכול מאכלים מיוחדים, ולתרום צדקה. חג הפורים הוא הזדמנות ליהודים מכל העולם להתאחד ולחגוג את הניצחון שלהם על הרוע. וגם: ערב חג שני פסח 2024.

בנוסף למשמעות ההיסטורית והתרבותית שלו, לחג הפורים יש גם משמעות דתית עמוקה. חג הפורים הוא יום שבו היהודים מודים לאלוהים על ההצלה שלו. הוא גם יום שבו היהודים לומדים על החשיבות של ההתמודדות עם הרוע והזכייה עליו.

 למדו על שירי פורים בשנת 2024 בלחיצה על התמונה:

חג פורים 2024 מגיע ואיתו שאלות ותשובות בנושא תחפושות

 

חג פורים הוא חג של שמחה, ובו נהוג להתחפש. התחפושות הן חלק בלתי נפרד מהחג, והן דרך לבטא את היצירתיות, את הדמיון, ואת הרצון להיות מישהו אחר ליום אחד.

למה מתחפשים?

ישנן מספר סיבות לכך שאנשים מתחפשים בפורים. הסיבה הראשונה היא להסתיר את זהותם. במגילת אסתר, המן מנסה להשמיד את כל היהודים, אך בסופו של דבר הוא עצמו נתלה על העץ שהיה מיועד למרדכי. התחפושות הן דרך להסתיר את הזהות היהודית של האנשים, ולמנוע מהם להיחשף למרדפים.

סיבה נוספת להתחפש היא להשתמש בהומור ובקריקטורה כדי להביע מחאה או ביקורת. לדוגמה, תחפושת של פוליטיקאי נחשב לדרך להביע חוסר שביעות רצון מהממשלה.

סיבה שלישית להתחפש היא פשוט ליהנות. התחפושות הן דרך להתפרע, להיות יצירתיים, ולבלות עם חברים ובני משפחה.

מה היו התחפושות הראשונות בפורים בישראל?

התחפושות הראשונות בפורים בישראל היו פשוטות יחסית. אנשים היו מתחפשים לבעלי חיים, לדמויות מהמקרא, או לדמויות מהמיתולוגיה היוונית.

עם השנים, התחפושות הפכו מורכבות יותר ומגוונות יותר. כיום, ניתן למצוא תחפושות של דמויות מעולם הקולנוע, הטלוויזיה, המוזיקה, והספורט.

איך התפתחו התחפושות עם השנים?

התחפושות התפתחו עם השנים בשל מספר גורמים. אחד הגורמים הוא העלייה בזמינות של חומרי גלם. כיום, ניתן למצוא תחפושות בכל מקום, החל מחנויות צעצועים ועד לחנויות אופנה.

גורם נוסף הוא העלייה במודעות לתרבות העולמית. כיום, אנשים מכירים דמויות מכל העולם, וזה מאפשר להם לבחור תחפושות מגוונות יותר.

מהם הסיבות לכך שהתחפושות הפכו מורכבות יותר ומגוונות יותר?

ישנן מספר סיבות לכך שהתחפושות הפכו מורכבות יותר ומגוונות יותר. אחת הסיבות היא הרצון של אנשים להיות יצירתיים. אנשים רוצים ליצור תחפושות ייחודיות ומקוריות, שיבולטו מהקהל.

סיבה נוספת היא הרצון של אנשים להרשים את הסביבה. אנשים רוצים להתחפש לדמויות שהם מעריצים, או לדמויות שהם חושבים שהם נראים בהן טוב.

מדוע ישנן תחפושות בפורים שעוררות מחלוקת?

ישנן תחפושות בפורים שעוררות מחלוקת, בשל היותן פוגעניות או גזעניות. לדוגמה, תחפושת של נאצי או של טרוריסט עלולה להיתפס כפוגענית. תחפושת של אדם שחור עלולה להיתפס כגזענית.

חשוב לזכור שהתחפושות הן דרך להביע את עצמנו, אך יש להשתמש בהן בזהירות, כדי לא לפגוע באחרים.

 

ערב חג פורים 2024: התרגשות לקראת החג השמח

ערב חג פורים הגיע, והאווירה בישראל היא של התרגשות וציפייה. ילדים וילדות עסוקים בהכנת תחפושות, וההורים מתכננים את תוכניות החג.

במשרד החינוך החליטו באופן תקדימי שלא לקיים לימודים גם מחר (ד'), ערב חג פורים, בו מצוינת גם תענית אסתר. ההחלטה התקבלה על מנת לאפשר להורים ולילדים להקדיש יותר זמן לחג.

בכל רחבי הארץ מתקיימות הערב מסיבות פורים. בבתים פרטיים, במסעדות, במועדונים ובבתי ספר, אנשים מתלבשים בתחפושות ומבלים יחד.

חג פורים הוא חג של שמחה, צחוק והתפרקות. הוא נחגג ביום שבו היהודים ניצחו את אויביהם, והוא מסמל את ניצחון הטוב על הרע.

הנה כמה דברים שאתם יכולים לעשות הערב כדי לחגוג את חג פורים:

 • להכין תחפושת: זהו חלק מהנה מהחג, אז אל תפספסו את זה. אם אתם לא יודעים מה ללבוש, תוכלו למצוא רעיונות רבים באינטרנט או בחנויות.
 • ללכת למסיבה: אם אתם מחפשים דרך להנות עם חברים ומשפחה, מסיבת פורים היא הדרך המושלמת. ישנן מסיבות רבות בכל רחבי הארץ, אז בוודאי תמצאו אחת שמתאימה לכם.
 • לבלות עם המשפחה: גם אם אתם לא מתכוונים ללכת למסיבה, תוכלו ליהנות מהחג עם המשפחה. תוכלו לבשל יחד, לצפות בסרטים או סדרות או סתם לבלות יחד.

התאריך י"ד באדר הוא יום מיוחד בהיסטוריה היהודית, ביהדות ובעולם כולו. הוא יום של שמחה, חגיגה והתמודדות עם הרוע נחשב לאחד התאריכים החשובים לעם היהודי.

עוד כמה זמן פורים 2024? תלוי באיזה עיר אתם גרים! האם אתם גרים במקרה בעיר מוקפת חומה, כמו נניח… ירושלים?

 

חג הפורים נחוג ברוב המקומות בעולם ביום י"ד באדר, שהוא היום ה-14 בחודש אדר בלוח העברי. בירושלים, תאריכים שונים! חג הפורים נחוג ביום ט"ו באדר, שהוא היום ה-15 בחודש אדר.

בירושלים חוגגים את פורים בט"ו באדר, ולא בי"ד באדר כמו בשאר הערים בעולם. הסיבה לכך היא שהגמרא קובעת שבירושלים, שהיא עיר מוקפת חומה, חג הפורים נחגג בט"ו באדר.

במגילת אסתר מסופר על המרד של היהודים כנגד המן, שהיה השליט של פרס והודו. המן תכנן להשמיד את כל היהודים ברחבי הממלכה, אך אסתר, יהודייה שהיתה רעיית המלך אחשוורוש, הצליחה להציל את היהודים.

לאחר שהמן נתלה, אסתר והיהודים חגגו את ניצחונם. לפי המשנה, היהודים חגגו את הניצחון במשך שני ימים, בי"ד ובט"ו באדר.

הגמרא מסבירה שבירושלים, שהיא עיר מוקפת חומה, היהודים נלחמו בשונאיהם במשך שני ימים. לכן, גם בירושלים חג הפורים נחגג במשך שני ימים, בי"ד ובט"ו באדר.

בנוסף, ישנן מסורות נוספות שמסבירות את ההבדל בתאריכי פורים בירושלים ובשאר הערים. לפי אחת המסורות, בירושלים חג הפורים נחגג בט"ו באדר כדי להזכיר את יום חורבן בית המקדש השני, שהתרחש ביום י"ד באדר.

לפי מסורת אחרת, בירושלים חג הפורים נחגג בט"ו באדר כדי להבדיל בין חג הפורים לבין חג הפסח, שחוגגים גם הוא בי"ד באדר.

לא משנה מה הסיבה, חג פורים בירושלים הוא חג שמח ותוסס. בירושלים מתקיימים מגוון אירועים ומופעים בפורים, ביניהם תהלוכות, מופעי רחוב, ואירועי תרבות.

 

האם יש אירועים מיוחדים שמתקיימים בחג פורים? האם יש כמה כאלו?

 
 • תהלוכות פורים: תהלוכות פורים הן אירוע פופולרי במדינות רבות, בעיקר במדינות בהן יש אוכלוסייה יהודית גדולה. בתהלוכות אלו משתתפים אלפי אנשים, מתחפשים לדמויות מתוך המגילה, מתוך התרבות היהודית או מתוך תרבויות אחרות.
 • מסיבות פורים: מסיבות פורים הן דרך מצוינת לחגוג את החג עם חברים ובני משפחה. במסיבות אלו נהוג להתחפש, לרקוד, לשתות ולשמוע מוזיקה.
 • אירועי תרבות: בחג הפורים מתקיימים גם אירועי תרבות רבים, כגון הצגות, מופעי מוזיקה, סרטים ותערוכות.
 • עדלאידע: עדלאידע היא תהלוכה היתולית שמתקיימת ברוב הערים הגדולות בישראל. בתהלוכה אלו משתתפים משאיות, בובות ענק, רקדנים ושחקנים.
 • אירועים במוזיאונים ובגנים: במוזיאונים ובגנים השונים בישראל מתקיימים אירועים מיוחדים בפורים, כגון סדנאות יצירה, פעילויות לילדים ותערוכות.
 • אירועים קהילתיים: בקהילות היהודיות השונות בישראל מתקיימים אירועים מיוחדים בפורים, כגון מופעי זמר, סעודות פורים ופעילויות לילדים.

כן, חג הפורים הוא חג שמח וצבעוני, המהווה הזדמנות לחגוג ולהשתתף באירועים מיוחדים. כמוהו גם ליל הסדר 2024!.

 

על הקשר בין חג הפורים לאירועים אקטואליים

 

כמה אקטואלים? מסתבר שמאד! וגם: על ערב פסח 2024 קראו עכשיו. חג הפורים הוא חג של ניצחון, בו העם היהודי ניצח את האויבים שרדפו אותו. אירועים אקטואליים רבים, כגון מלחמות או רדיפות, יכולים להיות קשורים לחג הפורים, מכיוון שהם גם הם אירועים של ניצחון של טוב על רע.

לדוגמה, מלחמת העולם השנייה הייתה אירוע אקטואלי קשה, בו יהודים רבים נרצחו. עם זאת, בסופו של דבר, המלחמה הסתיימה בניצחון של בעלות הברית, ועם הקמת מדינת ישראל. ניצחון זה יכול להיות קשור לחג הפורים, מכיוון שהוא גם הוא ניצחון של העם היהודי על אויביו.

אירוע אקטואלי נוסף שיכול להיות קשור לחג הפורים הוא המלחמה באוקראינה. מלחמה זו היא אירוע של אלימות ורדיפות, שבו אנשים רבים נהרגו ונמלטו. עם זאת, ישנם גם סיפורים על אומץ והתנגדות, שיכולים להיות מקור השראה לאנשים בעולם כולו. סיפורים אלו יכולים להיות קשורים לחג הפורים, מכיוון שהם גם הם סיפורים של ניצחון של הטוב על רע.

חג הפורים הוא חג של תקווה, שמזכיר לנו שגם בזמנים קשים, ישנם רגעים של ניצחון. אירועים אקטואליים יכולים להיות קשורים לחג הפורים, מכיוון שהם גם הם אירועים של ניצחון של טוב על רע. חג הפורים יכול להיות מקור השראה לאנשים בעולם כולו, גם בזמנים קשים.

מספר דוגמאות ספציפיות לקשר בין חג הפורים לאירועים אקטואליים:

 • מלחמה: חג הפורים יכול להיות מקור השראה לאנשים הנלחמים במלחמה. הסיפור של מרד החשמונאים הוא סיפור של ניצחון של עם קטן על אויב גדול, והוא יכול להוות מקור תקווה לאנשים שנמצאים במלחמה.
 • רדיפה: חג הפורים יכול להיות מקור השראה לאנשים שנרדפים. הסיפור של אסתר ומרדכי הוא סיפור של ניצחון של צדק על עוול, והוא יכול להוות מקור כוח לאנשים שנמצאים תחת רדיפות.
 • תקווה: חג הפורים הוא חג של תקווה. הסיפור של מרד החשמונאים הוא סיפור של אור מתוך חושך, והוא יכול להוות מקור תקווה לאנשים בזמנים קשים.

חג הפורים הוא חג חשוב, שמזכיר לנו שגם בזמנים קשים, ישנם רגעים של ניצחון. אירועים אקטואליים יכולים להיות קשורים לחג הפורים, מכיוון שהם גם הם אירועים של ניצחון של טוב על רע. חג הפורים יכול להיות מקור השראה לאנשים בעולם כולו, גם בזמנים קשים.

הקשר בין חג הפורים לחברה הישראלית

חג הפורים הוא חג פופולרי בישראל, והוא מאפשר לאנשים לחגוג את הזהות היהודית שלהם. החג נחגג במשך שני ימים, והוא ידוע בעיקר בשל המסורת של התחפשות, משלוח מנות וקריאת מגילה.

הקשר בין חג הפורים לחברה הישראלית הוא קשר חזק. החג הוא הזדמנות עבור ישראלים מכל רחבי הארץ לחגוג יחד ולהתחבר לשורשים היהודיים שלהם. החג גם מאפשר לישראלים לבטא את עצמם בצורה יצירתית ומשעשעת.

התחפושות הן חלק בלתי נפרד מחג הפורים בישראל. אנשים מתחפשים לדמויות מכל העולם, כולל דמויות היסטוריות, דמויות מפורסמות ודמויות בדיוניות. התחפושות הן הזדמנות עבור אנשים להשתחרר מהזהות היומיומית שלהם וליהנות מקצת כיף.

משלוח המנות הוא עוד מסורת פופולרית בחג הפורים בישראל. משלוח המנות הוא זר של מזון ושתייה, והוא מועבר לחברים ובני משפחה. משלוח המנות הוא דרך להראות אהבה וחמלה לאחרים.

קריאת המגילה היא אירוע מרכזי בחג הפורים בישראל. המגילה היא סיפור על מרד היהודים בבל, והיא קוראת לצדק והגנה על האזרחים. קריאת המגילה היא הזדמנות עבור ישראלים ללמוד על ההיסטוריה היהודית ולזכור את ההישרדות של העם היהודי.

חג הפורים הוא חג חשוב בחברה הישראלית. החג מאפשר לאנשים לחגוג את הזהות היהודית שלהם, להתחבר לשורשים שלהם וליהנות מקצת כיף.

להלן כמה דוגמאות לקשר בין חג הפורים לחברה הישראלית:

 • חג הפורים הוא הזדמנות עבור ישראלים מכל רחבי הארץ לחגוג יחד. החג הוא חג לאומי, והוא נחגג בכל רחבי הארץ. התחפושות, משלוח המנות וקריאת המגילה הם אירועים שאנשים מכל רחבי הארץ משתתפים בהם.
 • חג הפורים מאפשר לישראלים לבטא את עצמם בצורה יצירתית ומשעשעת. התחפושות הן הזדמנות עבור אנשים להשתחרר מהזהות היומיומית שלהם וליהנות מקצת כיף. משלוח המנות הוא הזדמנות עבור אנשים להראות את היצירתיות שלהם בבחירת המזון והשתייה.
 • חג הפורים הוא הזדמנות עבור ישראלים ללמוד על ההיסטוריה היהודית. קריאת המגילה היא הזדמנות עבור אנשים ללמוד על מרד היהודים בבל, והיא קוראת לצדק והגנה על האזרחים.

אפשר לסכם – חג פורים הוא חג חשוב בחברה הישראלית, והוא משחק תפקיד חשוב ביצירת הזהות היהודית של ישראלים.

בנוסף למצוות החג, מקובלים גם מנהגים רבים נוספים בפורים, המבטאים את השמחה והעלייה מהאפר של החג. בין המנהגים הידועים ביותר ניתן למנות את:

 • קריאת המגילה: בין אם זה בחג פורים או בשושן פורים קריאת מגילת אסתר היא המנהג המרכזי בפורים. המגילה נקראת פעמיים, פעם אחת בערב החג (ליל פורים) ופעם אחת ביום החג.
 • משלוח מנות: משלוח מנות הוא מצווה המחייבת לשלוח לפחות שני מנות מזון לכל אדם. המשלוחים נשלחים לאנשים שאוהבים, לחברים, למשפחות ולשכנים.
 • מתנות לאביונים: מתנות לאביונים היא מצווה המחייבת לתת לפחות שתי מתנות לאביונים. המתנות יכולות להיות מזון, כסף או מוצרים אחרים.
 • סעודת פורים: סעודת פורים היא סעודה חגיגית שנערכת ביום החג. בסעודה מקובל להשתכר "עד-דְלֹא-ידע", כביטוי לשמחת החג.
 • אכילת אוזני המן: אוזני המן הן מאפה מתוק בצורת אוזן, המסמל את אוזן המן הרשע. אוזני המן נאכלות בעיקר בליל פורים.
 • תחפושות: תחפושות הן מנהג פופולרי בפורים. ילדים ומבוגרים מתחפשים לדמויות מהתנ"ך, מההיסטוריה או מעולם הפנטזיה.

מנהגי פורים הם ביטוי לשמחה והעלייה מהאפר של החג. הם מאפשרים ליהודים מכל העולם לחגוג יחד את נס ההצלה של העם היהודי. כמה טוב שיש חגים יהודיים!

בחרו את החג שמעניין אתכם מתוך לוח חגי ישראל:

מחפשים עורך דין לענייני משפחה ברמה הגבוהה ביותר? התקשרו עכשיו לעורך דין אמיר בר-לב.

מעל 28 שנות ניסיון רק בדיני משפחה!