יצאנו לבדוק וחזרנו עם מסקנות: מי אתה באמת שושן פורים?

שושן פורים הוא יום חג יהודי מיוחד שנחגג בסמוך לפורים. החג נחגג לציון הניצחון של היהודים על אויביהם בימי הממלכה הפרסית ומתקשר לחגיגות החג בגולה. החג כולל מנהגים רבים כמו קריאת המגילה, מסירת משלוחי מנות ועריכת סעודת פורים. אז יצאנו לבדוק וחזרנו עם מסקנות רבות: מי אתה באמת שושן פורים?
מגילת אסתר

קרדיט לתמונה: Freepik

שושן פורים

 

שושן פורים הוא יום חג יהודי שנחגג בערים מוקפות חומה מימות יהושע בן נון, כגון ירושלים ושושן. יום זה חל ביום ט"ו באדר, בעוד שרוב העולם היהודי חוגג את פורים בי"ד באדר. ואל לנו לשכוח את החג הבא – פסח. אבל בכלל מתי פסח 2024?

הסיבה לפיצול החג לימים שונים קשורה לסיפור של פורים: ברוב המקומות מלחמת היהודים באויביהם התרחשה ביום י"ג באדר, והניצחון הסופי שלאחר תום הקרבות הושג למחרת – ביום י"ד באדר. לעומת זאת, בשושן, בירת הממלכה הפרסית שבה התרחשו המאורעות שהרכיבו את סיפור הנס, נמשכה המלחמה יום נוסף, כך שהניצחון הסופי נרשם רק ביום ט"ו באדר.

כיום, ביום שושן פורים נהוגות מצוות פורים, לרבות:

 • קריאת המגילה
 • מתן צדקה
 • קריאת מגילת אסתר
 • אכילת אוזני המן
 • משתה, סעודה ושירי פורים

שושן פורים הוא יום חג יהודי מיוחד, המציין את הניצחון של היהודים על אויביהם בעת העתיקה. יום זה נחגג בתאריך פורים כ"ד באדר, יום לפני פורים הרגיל.

היסטוריה

שושן פורים נחגג לזכר אירועי מגילת אסתר, המתרחשים בעיר שושן הבירה של פרס. במגילה מסופר על המלך אחשוורוש, שרעייתו ושתי עורכת לו מסיבה גדולה שבה היא מציגה את עצמה בפני כל המשתתפים. המלך מתאהב בה, מתגרש מאוסטריה וממנה את ושתי למלכה במקומה.

עם זאת, ושתי מסרבת לציית לצו המלך, והוא נעלב ומחליט להעניש את כל היהודים ברחבי הממלכה. הוא מורה על הריגת כל היהודים ביום אחד, ה-13 באדר.

אך היהודים מצליחים לחמוק מההשמדה הודות להמן, יועצו של אחשוורוש, שנבגד על ידי אסתר, אשתו היהודייה של המלך. אסתר מבקשת מהמלך להציל את היהודים, והוא מחליט לבטל את גזר הדין ולהפוך את היום ליום חג.

מנהגים וטקסים

שושן פורים הוא יום חג שמח, המאופיין במספר מנהגים וטקסים מיוחדים.

 • הדלקת נרות: נשים מדליקות נרות בערב שושן פורים, כדי להאיר את ביתן בחג.
 • קריאת המגילה: המגילה נקראת פעמיים ביום שושן פורים, כדי להזכיר את נס ההצלה של היהודים.
 • משלוח מנות למבוגרים וילדים: יהודים נוהגים לשלוח זה לזה משלוח מנות, המכיל מאכלים וממתקים.
 • מתנות לאביונים: יהודים נוהגים לתת מתנות לאביונים ביום שושן פורים, כדי להראות צדקה.
 • ארוחת פורים: יהודים נוהגים לאכול ארוחת חג מיוחדת ביום שושן פורים, הכוללת מאכלים מסורתיים כמו אוזני המן.

הבדלים בין שושן פורים לפורים הרגיל

ישנם מספר הבדלים בין שושן פורים לפורים הרגיל.

 • **שושן פורים הוא יום חג מיוחד, המציין את הניצחון של היהודים על אויביהם. פורים הרגיל הוא יום חג משמח, אך הוא אינו נושא משמעות היסטורית מיוחדת.
 • **בשושן פורים נהוגים מנהגים וטקסים מיוחדים, כמו הדלקת נרות, קריאת המגילה, ומשלוח מנות. בפורים הרגיל, המנהגים הם פחות פורמליים.
 • **בשושן פורים נהוג ללבוש בגדים חגיגיים. בפורים הרגיל, נהוג ללבוש תחפושות.

שושן פורים הוא יום חג חשוב ליהדות, המזכיר את הנס הגדול של ההצלה של היהודים. זהו יום חג שמח, המאופיין במספר מנהגים וטקסים מיוחדים.

פורים – חג של ישועה, חג של שמחה

 

יש גם את החג הזה נו… pxj, כלומר פסח! פורים הוא אחד החגים החשובים ביותר בלוח השנה היהודי. הוא נחוג בחודש אדר, כחודשיים לפני חג הפסח. החג נוהג לציין את נס ההצלה של העם היהודי מהאימפריה הפרסית, כפי שמסופר בספר עזרא בתנ"ך.

ההיסטוריה של פורים

על פי ספר עזרא, במאה ה-5 לפנה"ס, היהודי מרדכי היה שר האוצר של המלך אחשוורוש, פרעה האימפריה הפרסית. אחשוורוש ציווה על אשתו, ושתי היפה, להביא לו את כל הנשים היפהפיות בממלכה, כדי לבחור לו אישה חדשה. ושתי סירבה, והדבר עורר את זעמו של המלך. אחשוורוש גזר עליה מוות, והיא הוצאה להורג.

מרדכי לקח את אסתר, אחייניתו, לארמון המלך, והיא הפכה להיות אשתו. אסתר, שידעה על תוכניתו של המלך להרוג את כל היהודים בממלכה, סיפרה על כך למרדכי. מרדכי שכנע את אסתר לפנות למלך בשם העם היהודי. אסתר הסכימה, והיא נתנה למרדכי את הרשאה לכתוב איגרת לכל היהודים בממלכה, בה הוא קורא להם לצום ולהתפלל.

ביום שלאחר הצום, אסתר פגשה את המלך בארמון, והיא סיפרה לו על תוכניתו של המן להרוג את היהודים. אחשוורוש כעס על המן, והוא הורה להוציא אותו להורג. ה

מנהגי פורים

פורים הוא חג של שמחה ועליצות. ביום זה, יהודים רבים מתלבשים בתחפושות, שותים יין, אוכלים מאכלים מיוחדים, ומספרים את סיפור המגילה.

מנהגים מיוחדים של פורים כוללים:

 • קריאת המגילה: בליל פורים, קוראים את סיפור המגילה בבית הכנסת. ביום פורים, ממשיכים לקרוא את המגילה בבית הכנסת, ובנוסף, קוראים אותה גם בבית.
 • משלוח מנות: ביום פורים, יהודים רבים שולחים משלוח מנות לחברים, בני משפחה, ולכל מי שהם רוצים להביע לו חיבה. משלוח המנות הוא בדרך כלל חבילה קטנה הכוללת מאכלים מתוקים ומלוחים.
 • מתן צדקה: ביום פורים, יהודים רבים נותנים צדקה לעניים.
 • השמחה: פורים הוא חג של שמחה ועליצות. יהודים רבים נהנים מהחג על ידי התלבשות בתחפושות, שתיית יין, אכילת מאכלים מיוחדים, והשתתפות בהתכנסויות חברתיות.

משמעות פורים

פורים הוא חג משמעותי עבור העם היהודי. הוא מסמל את נס ההצלה של העם היהודי מהאימפריה הפרסית, והוא הוא גם חג של שמחה ועליצות. פורים הוא הזדמנות עבור העם היהודי לחגוג את ישועת האל, ולזכור את הנס של פורים.

פורים: חג הניצחון של הטוב על הרע

 

פורים הוא אחד החגים החשובים ביותר בלוח השנה היהודי. הוא נחוג כדי להנציח את נס ההצלה של היהודים מפני המן, המלך האכזר של פרס. החג נחגג במשך שני ימים, י"ד-ט"ו באדר גם בפסח יש דאבל! חג שני פסח 2024.

בהקשר הדתי, פורים הוא חג שמציין את הניצחון של הטוב על הרע. המגילה מספרת את סיפור אסתר, שהייתה יהודייה שהוכתרה למלכת פרס. אסתר הצליחה להציל את היהודים מפני המן, שהיה מתכנן להשמיד אותם.

הניצחון של היהודים על המן הוא ביטוי של אמונה באלוהים. היהודים האמינו שאלוהים יעזור להם להתגבר על אויביהם. הניצחון הזה הוא גם ביטוי של תקווה לעתיד טוב יותר. היהודים האמינו שהניצחון הזה הוא סימן לכך שהם יזכו לחיים טובים יותר בעתיד.

המשמעות של הניצחון של הטוב על הרע בפורים היא משמעות עמוקה עבור העם היהודי. הניצחון הזה הוא תזכורת לכך שהטוב תמיד ינצח את הרע. הוא גם תזכורת לכך שהיהודים הם עם חזק ושהם תמיד יצליחו להתגבר על אויביהם.

הניצחון של הטוב על הרע בפורים הוא גם מסר לכל העולם. הוא מראה שגם במצבים קשים, הטוב תמיד ינצח. הוא גם מראה שחשוב להילחם על מה שחשוב, גם אם זה נראה בלתי אפשרי.

החג של פורים הוא הזדמנות ליהודים בכל רחבי העולם לחגוג את הניצחון של הטוב על הרע. זהו חג של שמחה ואופטימיות, חג שמזכיר לנו שהעולם הוא מקום טוב יותר.

להלן כמה דוגמאות למשמעות הדתית של פורים:

 • קריאת המגילה: קריאת המגילה היא מצווה חשובה בפורים. היא נועדה לספר את סיפור אסתר והצלת היהודים. קריאת המגילה היא גם דרך להזכיר ליהודים את האמונה באלוהים והתקווה לעתיד טוב יותר.
 • משלוח מנות איש לרעהו: משלוח מנות איש לרעהו הוא מצווה נוספת בפורים. היא נועדה לחזק את הקשר בין היהודים ולשמח את העניים. משלוח מנות הוא גם ביטוי של אחווה יהודית ושל רצון לעזור לאחרים.
 • מתנות לאביונים: מתנות לאביונים היא מצווה נוספת בפורים. היא נועדה לעזור לעניים ולשמח אותם. מתנות לאביונים היא גם ביטוי של צדקה וחסד.

פורים הוא חג יהודי חשוב שמציין את הניצחון של הטוב על הרע. החג הזה הוא בעל משמעות דתית עמוקה עבור העם היהודי, והוא הזדמנות לחגוג את האמונה באלוהים, את התקווה לעתיד טוב יותר ואת הקשר בין היהודים.

פרשנויות שונות למגילת אסתר

 

מגילת אסתר היא אחת מהספרים הקצרים ביותר בתנ"ך, אך היא גם אחת הספרים הפופולריים ביותר. המגילה מספרת את סיפורם של אסתר, יהודיה צעירה שנבחרה להיות מלכת פרס, והצילה את העם היהודי מגירוש והשמדה.

לאורך השנים, נכתבו פרשנויות רבות למגילת אסתר. פרשנויות אלו מציעות פרספקטיבות שונות על המגילה, ומאפשרות לנו להבין את משמעותה בצורה עמוקה יותר. אבל מתי הכי כיף ? בליל הסדר!

פרשנות היסטורית

פרשנות היסטורית למגילת אסתר מנסה להבין את המגילה על רקע ההיסטוריה של פרס והעולם היהודי בתקופה זו. על פי פרשנות זו, המגילה מתארת אירוע היסטורי אמיתי, שהתרחש במאה ה-5 לפנה"ס.

פרשנות זו מתבססת על מספר ראיות, כגון:

 • השמות ההיסטוריים המופיעים במגילה, כגון אחשוורוש, המן, ומרדכי.
 • התיאור של העיר שושן, שהיתה בירת פרס באותה תקופה.
 • התיאור של הטקסים והמנהגים הפרסיים.

פרשנות ספרותית

פרשנות ספרותית למגילת אסתר מנסה להבין את המגילה כיצירה ספרותית. על פי פרשנות זו, המגילה היא סיפור אגדה או משל, ולא תיאור היסטורי מדויק.

פרשנות זו מתבססת על מספר ראיות, כגון:

 • המגילה כוללת מספר אלמנטים של פנטזיה, כגון המראה והיופי של אסתר, והנסים המתרחשים במהלך המגילה.
 • המגילה כוללת מספר דמויות שטוחות, כגון אחשוורוש, המן, ומרדכי.
 • המגילה כוללת מספר מוטיבים חוזרים, כגון הנושא של הטוב מול הרע, והנושא של הצדק המנצח.

פרשנות דתית

פרשנות דתית למגילת אסתר מנסה להבין את המגילה על רקע האמונה היהודית. על פי פרשנות זו, המגילה היא סיפור על ניסים ועל חסד האל.

פרשנות זו מתבססת על מספר ראיות, כגון:

 • המגילה מתארת את ההצלה של העם היהודי מהשמדה, שהיא נס גדול.
 • המגילה מציגה את אסתר כמייצגת של העם היהודי, והיא מוצגת כמי שזכתה לחסד האל.
 • המגילה מסתיימת בשבחים לאל, שהוא זה שציל את העם היהודי.

 

 

שושן פורים: משמעות היסטורית ותרבותית

 

שושן פורים הוא יום חג יהודי מיוחד, המציין את הניצחון של היהודים על אויביהם בעת העתיקה. יום זה נחגג בתאריך כ"ד באדר, יום לפני פורים הרגיל.

המשמעות ההיסטורית של שושן פורים

שושן פורים נחגג לזכר אירועי מגילת אסתר, המתרחשים בעיר שושן הבירה של פרס. במגילה מסופר על המלך אחשוורוש, שרעייתו ושתי עורכת לו מסיבה גדולה שבה היא מציגה את עצמה בפני כל המשתתפים. המלך מתאהב בה, מתגרש מאוסטריה וממנה את ושתי למלכה במקומה.

עם זאת, ושתי מסרבת לציית לצו המלך, והוא נעלב ומחליט להעניש את כל היהודים ברחבי הממלכה. הוא מורה על הריגת כל היהודים ביום אחד, ה-13 באדר.

אך היהודים מצליחים לחמוק מההשמדה הודות להמן, יועצו של אחשוורוש, שנבגד על ידי אסתר, אשתו היהודייה של המלך. אסתר מבקשת מהמלך להציל את היהודים, והוא מחליט לבטל את גזר הדין ולהפוך את היום ליום חג.

שושן פורים הוא יום חג חשוב ליהדות, המזכיר את הנס הגדול של ההצלה של היהודים. החג מסמל את הניצחון של הטוב על הרע, של הצדק על העוול. הוא מחזק את הביטחון העצמי של העם היהודי, ומזכיר לו את כוחו של העם להתמודד עם מכשולים וקשיים.

המשמעות התרבותית של שושן פורים

שושן פורים הוא גם יום חג בעל משמעות תרבותית רבה. החג נחגג בשמחה ובעליזות, תוך דגש על הדברים הטובים בחיים. היהודים נוהגים ללבוש בגדים חגיגיים, לאכול מאכלים מסורתיים, ולשמוח יחד.

שושן פורים הוא יום חג של קבלת האחר, של סובלנות ושל אהבה. החג מעודד את היהודים לחיות בשלום ובהרמוניה עם בני עמים אחרים.

אופן החגיגה של שושן פורים בקהילות יהודיות שונות

שושן פורים נחגג בקהילות יהודיות שונות ברחבי העולם. בכל קהילה ישנם מנהגים וטקסים מיוחדים לחג.

בישראל, שושן פורים הוא יום חג לאומי. בבתי הספר ובבתי העסק מתקיימים טקסים ופעילויות חגיגיות. בערב פורים, מתקיימים אירועי תרבות והופעות רבות.

בקהילות יהודיות בחו"ל, שושן פורים הוא יום חג שמח ומיוחד. בקהילות רבות, נהוג לחגוג את החג בתהלוכות חגיגיות, בהן משתתפים ילדים בחופש פורים.

בחרו את החג שמעניין אתכם מתוך לוח חגי ישראל:

מחפשים עורך דין לענייני משפחה ברמה הגבוהה ביותר? התקשרו עכשיו לעורך דין אמיר בר-לב.

מעל 28 שנות ניסיון רק בדיני משפחה!