שירי פורים – כל מה שרציתם לדעת ולא העזתם לשאול

פורים שמח! ריכזנו לכם את כל המידע שצריך לדעת על שירי פורים: על התרבות המשתנה של שירי פורים לאורך השנים. על שירי פורים שילדים אוהבים. על סוגי השירים השונים - החל משירים חסידיים מקפיצים ועד שירים חילוניים לגמרי. וגם; איזה שיר פורים לילדים הוא הפופלארי ביותר בכל הזמנים? קריאה מהנה.
שירי פורים

קרדיט לתמונה: Freepik

שירי פורים – מאז ועד היום

שירי פורים הם חלק בלתי נפרד מחג הפורים וגם משושן פורים, ומשמשים לחגוג את הניצחון של היהודים על המן הרשע. שירי פורים הראשונים שנכתבו היו פיוטים עבריים, שהתמקדו בעיקר בתיאור המגילה ובשירים לזכר אסתר ומרדכי.

במהלך השנים, החלו להיכתב גם שירי פורים בשפות שונות, כולל עברית, יידיש, רוסית, פולנית ועוד. שירי פורים אלו היו בדרך כלל קלים יותר להבנה, והם התמקדו יותר בצדדים המצחיקים של החג.

אחד החלוצים בתחום שירי פורים המודרניים היה המלחין והחזן נחום נרדי, שחי במאה ה-20. נרדי חיבר מאות שירי פורים, שהפכו לפופולריים מאוד בקרב הציבור היהודי.את השירים שלו שומעים גם כיום, בפורים 2024 (לא להתבלבל עם חג פסח 2024).

שירי פורים המודרניים הם בדרך כלל קליטים ומהנים, והם משתמשים בנושאים שונים הקשורים לחג. שירי פורים אלו משמשים לעתים קרובות באירועים פוריםיים, כגון תהלוכות ומשלוח מנות.

שינוי במוזיקה של שירי פורים

המוזיקה של שירי פורים השתנתה רבות לאורך השנים. שירי פורים הראשונים היו פיוטים עבריים, שהיו בדרך כלל קצרים ופשוטים. עם השנים, החלו להיכתב גם שירי פורים בשפות שונות, והם התמקדו יותר בצדדים המצחיקים של החג.

שינוי משמעותי במוזיקה של שירי פורים התרחש במאה ה-20, עם הופעת הזמר והיוצר נחום נרדי. נרדי חיבר מאות שירי פורים, שהיו בדרך כלל קצרים, קליטים ומהנים. שירי פורים של נרדי השפיעו רבות על המוזיקה של שירי פורים, והם עדיין פופולריים מאוד בקרב הציבור היהודי.

בשנים האחרונות, ישנה מגמה של שימוש במוזיקה מודרנית בשירי פורים. שירי פורים אלו משתמשים באלמנטים של מוזיקה פופולרית, כגון רוק, פופ ורגאיי. מגמה זו מייצגת את הרצון של הציבור היהודי להפוך את חג הפורים לחגיגה מעודכנת ומודרנית.

נושאים נפוצים בשירי פורים

שירי פורים עוסקים בדרך כלל בנושאים הבאים:

 • העלילה של מגילת אסתר: שירי פורים רבים מספרים את סיפורה של מגילת אסתר, כולל העלילה של המרד היהודי נגד המן, שר הממונה על פרס על ידי המלך אחשוורוש.
 • החגיגות של חג הפורים: שירי פורים רבים מתארים את החגיגות של חג הפורים, כולל מסיבות, תחפושות, ואכילת מטעמים.
 • הנושאים של שמחה, חירות, וצדק: שירי פורים רבים מדגישים את הנושאים של שמחה, חירות, וצדק, שהם חלק חשוב מהמסורת היהודית של חג הפורים.

סגנונות מוזיקליים שונים של שירי פורים

שירי פורים מגיעים במגוון סגנונות מוזיקליים, כולל:

 • שירי עם: שירי עם הם סגנון מוזיקלי עממי, המבוסס על מסורות orales. שירי פורים רבים הם שירי עם, המספרים את סיפורה של מגילת אסתר או מתארים את החגיגות של חג הפורים.
 • שירי דת: שירי דת הם שירי פורים המבוססים על טקסטים דתיים, כגון מגילת אסתר או תהילים.
 • שירי זמר: שירי זמר הם שירי פורים שהם יצירות מוזיקליות מודרניות, שנכתבו על ידי מלחינים ואומנים.

השפעת שירי פורים על החוויה של חג הפורים

שירי פורים הם חלק חשוב מהחוויה של חג הפורים. הם משמשים כדי להחיות את הסיפור של מגילת אסתר, לחגוג את החגיגות של חג הפורים, ולבטא את הנושאים של שמחה, חירות, וצדק.

קשרים בין שירי פורים לתרבות היהודית

שירי פורים הם חלק חשוב מהתרבות היהודית. הם משמשים כדי להנחיל את המסורת של חג הפורים לדורות הבאים. שירי פורים גם מבטאים את הערכים של התרבות היהודית, כגון שמחה, חירות, וצדק.

ניתן לחלק את שירי פורים לסוגים שונים, לפי נושא, אופי או תקופה.

לפי נושא, ניתן לחלק את שירי הפורים לשלושה סוגים עיקריים:

 • שירים על סיפור המגילה: שירים אלו מספרים את סיפור מרד המכבים, שהוביל לחג הפורים. שירים אלו הם בדרך כלל דרמטיים יותר, ומתמקדים באירועים ההיסטוריים המרכזיים של המגילה.
 • שירים על שמחת הפורים: שירים אלו מתמקדים בשמחה והעליזות המאפיינים את חג הפורים. שירים אלו הם בדרך כלל קצביים ותוססים, ומעודדים את השמחה והחגיגה.
 • שירים על נושאים אחרים: שירים אלו אינם קשורים ישירות לסיפור המגילה, אך הם נכתבים לרגל חג הפורים. שירים אלו יכולים להיות על נושאים שונים, כגון היתוליות, הומור או אהבה.

לפי אופי, ניתן לחלק את שירי הפורים לשני סוגים עיקריים:

 • שירים דתיים: שירים אלו מבטאים את האמונה היהודית ואת משמעות החג. שירים אלו הם בדרך כלל מולחנים על פי פיוטים דתיים, או על פי לחנים עממיים יהודיים.
 • שירים חילוניים: שירים אלו אינם קשורים לדת, והם עוסקים בעיקר בשמחה והעליזות המאפיינים את החג. שירים אלו הם בדרך כלל מולחנים על פי לחנים מודרניים, או על פי לחנים עממיים לא-יהודיים.

לפי תקופה, ניתן לחלק את שירי הפורים לשלושה סוגים עיקריים:

 • מחרוזת של שירים קלאסיים: שירים אלו נכתבו לפני מאה שנה או יותר, והם נחשבים ליצירות מופת של הזמר העברי. שירים אלו כוללים, בין היתר, את "אני פורים" של דוד שמעוני, "חג פורים" של יצחק נבון ו"ליצן קטן נחמד" של חיים גורי.
 • מחרוזת שירים מודרניים: שירים אלו נכתבו במאה ה-20 או ה-21, והם משקפים את השינויים התרבותיים והחברתיים שהתרחשו בישראל. שירים אלו כוללים, בין היתר, את "לילה של פורים" של להקת כוורת, "פורים 2000" של ריטה ו"פורים 2023" של יונתן מרגי.
 • מחרוזת שירי ילדים: שירים אלו נכתבו במיוחד לילדים, והם מותאמים לגילם ולתרבותם. שירים אלו כוללים, בין היתר, את "פורים שמח" של דוד טל, "חג פורים" של ילדי ישראל ו"פורים הגיע" של להקת קינדרלעך. קראו גם על חג שני פסח 2024.

שירי פורים במגזרים שונים

חג הפורים הוא חג עמוס בשמחה, חגיגות ושיר. שירי פורים הם חלק בלתי נפרד מהחג, והם משקפים את האופן שבו הוא נחגג במגזרים השונים של החברה היהודית.

מוזיקה מזרחית חסידית או לא

שירי פורים במוזיקה המזרחית הם בדרך כלל קצרים, קליטים וקצביים. הם עוסקים בנושאים הקשורים לפורים, כגון המרד של מרדכי וא Esther, והגירוש של המן. שירי פורים מזרחיים רבים הם גם מלווים בריקודים.

דוגמאות לשירי פורים מזרחיים:

 • "המנגלה" של שלמה ארצי
 • "אשת חיל" של אברהם פריד
 • "המן הרשע" של חיים משה

מוזיקה אשכנזית לילדים או למבוגרים – מוצגים בסגנון מחרוזות (ולפעמים גם לא)

שירי פורים במוזיקה האשכנזית הם בדרך כלל ארוכים יותר, מורכבים יותר ומלאי תוכן. הם עוסקים בנושאים היסטוריים, פילוסופיים וחברתיים. שירי פורים אשכנזים רבים הם גם מלווים בהצגות.

דוגמאות לשירי פורים אשכנזים:

 • "המן הרשע" של יהודה הלוי
 • "המזמור ליום הפורים" של שמואל הנגיד
 • "פורים הוא יום טוב" של נחמן מאומן

מוזיקה חרדית – שירים מקפיצים שלא תאמינו

שירי פורים במוזיקה החרדית הם בדרך כלל חסידיים ומלווים במחולות. הם עוסקים בנושאים דתיים, כגון צדק, חסד וישועה.

דוגמאות לשירי פורים חסידיים:

 • "המן הרשע" של הרבי מלובביץ'
 • "פורים הוא יום טוב" של הרבי מקרלין
 • "הכופר" של הרבי מגור

השוואה בין המגזרים

השוואה בין שירי פורים ממגזרים שונים יכולה להאיר על האופן שבו חג הפורים נחגג בצורה שונה במגזרים השונים של החברה היהודית.

מוזיקה מזרחית מייצגת את הצד העממי והשמח של חג הפורים. שירי פורים מזרחיים הם בדרך כלל קצרים, קליטים וקצביים, והם נועדו לשמח ולשמח את הקהל.

מוזיקה אשכנזית מייצגת את הצד ההיסטורי והפילוסופי של חג הפורים. שירי פורים אשכנזים הם בדרך כלל ארוכים יותר, מורכבים יותר ומלאי תוכן, והם נועדו לעורר מחשבה ומודעות.

מוזיקה חרדית מייצגת את הצד הדתי של חג הפורים. שירי פורים חסידיים הם בדרך כלל חסידיים ומלווים במחולות, והם נועדו להעלות את המצב הרוח הדתי של החג.

מוזיקה חילונית מייצגת את הצד המודרני וההומוריסט של חג הפורים. שירי פורים חילוניים הם בדרך כלל מודרניים וקלילים, והם נועדו להפוך את חג הפורים לחג יותר זמין ורלוונטי לקהל החילוני.

כמובן, ישנם גם יוצאים מן הכלל רבים. ישנם שירי פורים מזרחיים שעוסקים בנושאים היסטוריים או דתיים, וישנם שירי פורים אשכנזים שעוסקים בנושאים מודרניים או הומור. אבל מה עם פסח 2024 תאריך?

 

השפעת שירי פורים על התרבות

שירי פורים הם חלק בלתי נפרד מהתרבות היהודית. הם נלמדים, שרים ומועלים בבתי כנסת, במסיבות פורים ובאירועים קהילתיים אחרים. שירי פורים משפיעים על התרבות היהודית במספר דרכים:

 • הם משמרים את זיכרון המאורע ההיסטורי של פורים. שירי פורים מספרים את סיפורו של מרד החשמונאים, ומשמשים כדרך להזכיר ליהודים את ניצחונם על הגזרות של המלך אנטיוכוס.
 • הם מחזקים את הקשר בין היהודים. שירי פורים הם חלק משפה משותפת של יהודים מכל העולם. הם משמשים כדרך לחגוג את פורים ולקיים את המסורת היהודית.
 • הם מבטאים את ההומור ואת היצירתיות של היהודים. שירי פורים הם לעתים קרובות מלאי הומור, ויש בהם שימוש בלשון ובמוזיקה יצירתית.

להלן מספר דוגמאות לשירים שהשפיעו על התרבות היהודית:

 • "המן הרשע" הוא שיר פופולרי המספר את סיפורו של המן הרשע. השיר נכתב במקור בעברית, אך הוא תורגם לשפות רבות.
 • "השמחה רבה" הוא שיר שמח המספר על חג הפורים. השיר פופולרי מאוד בבתי כנסת ובמסיבות פורים.
 • "אכן נס גדול" הוא שיר המספר על הנס שחולל הקב"ה במרד החשמונאים. השיר נחשב לנכס צאן ברזל של התרבות היהודית.

שירי פורים גם נמצאים בשימוש נרחב בתרבות הפופולרית. הם הופיעו בסרטים, בטלוויזיה ובמוזיקה. לדוגמה, השיר "המן הרשע" הופיע בסרט "השוטר אזולאי", והשיר "אכן נס גדול" הופיע בסרט "המומיה".

שירי פורים הם חלק חשוב מהתרבות היהודית. הם משמרים את זיכרון המאורע ההיסטורי של פורים, מחזקים את הקשר בין היהודים ומבטאים את ההומור ואת היצירתיות של היהודים.

שירי פורים בימינו

שירי פורים הם חלק בלתי נפרד מחג הפורים, והם משמשים כדרך לחגוג את החג ולבטא את האושר והשמחה שלו. בעבר, שירי פורים היו בעיקר שירים עממיים, שנכתבו על ידי מוזיקאים ומשוררים יהודים. בשנים האחרונות, עם זאת, חלה עלייה בפופולריות של שירי פורים מודרניים, שנכתבים על ידי מוזיקאים ישראלים בינלאומיים.

שירי פורים מודרניים מאופיינים לרוב בסגנונות מוזיקליים פופולריים, כגון פופ, רוק, דאנס ועוד. הם גם עוסקים בנושאים מגוונים, החל מסיפור המגילה ועד לנושאים אקטואליים.

 

ניתוח שיר פורים: "אוזני המן"

שיר פורים "אוזני המן" הוא שיר פופולרי מאוד, המבוצע בדרך כלל באירועים חגיגיים לכבוד פורים. השיר נכתב על ידי נחמן פילמר בשנת 1937, והוא מבוסס על המגילה. השיר מספר את סיפור המן, אציל פרסי שרצה להשמיד את היהודים, וכיצד אסתר המלכה הצילה את העם היהודי.

ניתוח מוזיקלי

"אוזני המן" הוא שיר קצבני ומרומם, המבוצע ברוב המקרים בקצב של 2/4. השיר בנוי על מבנה של שתי פסקאות, כאשר כל פסקה מורכבת מ-8 שורות. המנגינה של השיר היא פשוטה וקליטה, והיא מבוססת על תבנית של ארבעה תווים, החוזרים על עצמם.

ניתוח ספרותי

השיר "אוזני המן" משתמש בתמונות וטכניקות ספרותיות שונות כדי להמחיש את הסיפור המתואר במגילה. לדוגמה, השיר משתמש בתמונות של אוזני המן כדי לייצג את האיום שהיה קיים על העם היהודי. השיר גם משתמש בטכניקת החזרה כדי להדגיש את העובדה שהמן היה אדם מרושע.

ניתוח רעיוני

השיר "אוזני המן" הוא שיר בעל מסר רעיוני חזק. השיר מבטא את הניצחון של הטוב על הרע, ואת נחישותה של אסתר המלכה להגן על העם היהודי. השיר גם מבטא את ההנאה והשמחה שבפורים, חג החירות והשמחה.

"אנו עומדים" – מה עומד מאחורי השיר המסתורי והעוצמתי?

המשפט "אנו עומדים" הוא אחד המשפטים המפורסמים ביותר מהמגילה, והוא נאמר על ידי מרדכי בן יאיר, שעומד מול המלך אחשוורוש ומבקש ממנו להציל את היהודים מהשמדה. המשפט הזה מסמל את העמידה האמיצה של היהודים מול הרוע והאפליה, והוא אחד מהיסודות של התרבות היהודית.

המסר של המשפט הוא שהיהודים לא מוכנים להיכנע לרשעים, גם אם הם חזקים ומאיימים. הם מוכנים לעמוד על עקרונותיהם ולהיאבק למען זכויותיהם, גם אם זה אומר לסכן את חייהם.

המשפט הזה נאמר בהקשר של סיפור המגילה, שבו היהודים נרדפים על ידי המלך אחשוורוש. מרדכי בן יאיר, מנהיג היהודים, עומד מול המלך ומבקש ממנו להציל את היהודים מהשמדה. המשפט הזה הוא סיכום של העמידה האמיצה של היהודים מול הרוע.

המשפט "אנו עומדים" משקף את התרבות היהודית בכך שהוא מדגיש את החשיבות של עמידות, אומץ והגנה על עקרונות. היהודים מאמינים שהם נבחרו על ידי האל, וכי הם מחויבים לעמוד על עקרונותיהם ולשמור על זהותם היהודית, גם אם זה אומר לסכן את חייהם.

המשפט הזה הוא אחד מהביטויים המפורסמים ביותר של התרבות היהודית, והוא נאמר שוב ושוב במהלך ההיסטוריה היהודית. הוא מסמל את העמידות והאומץ של העם היהודי, והוא מקור השראה ליהודים בכל רחבי העולם.

הנה כמה דוגמאות לכך שהמשפט "אנו עומדים" משקף את התרבות היהודית:

 • המשפט הזה מוזכר לעתים קרובות בתפילות היהודיות, כביטוי של האמונה באלוהים ובכוחו של העם היהודי.
 • המשפט הזה מופיע גם בשירת העם היהודי, כביטוי של העמידה האמיצה של היהודים מול הרוע.
 • המשפט הזה משמש גם כסיסמה יהודית, המזכירה ליהודים את החשיבות של עמידות ואומץ.

המשפט "אנו עומדים" הוא ביטוי רב עוצמה של התרבות היהודית. הוא מסמל את העמידות והאומץ של העם היהודי, והוא מקור השראה ליהודים בכל רחבי העולם.

חלק בלתי נפרד מהחג: שירי פורים לילדים

שירי פורים לילדים הם חלק בלתי נפרד מהחג. הם מאפשרים לילדים ללמוד על המנהגים והמסורות של פורים, כמו גם ליהנות מהחג בצורה שמחה ומבדחת.

שירי פורים לילדים עוסקים בנושאים שונים הקשורים לחג, כמו:

 • הסיפור המקראי של פורים: שירי פורים רבים מספרים את סיפורם של מרדכי ואסתר, והצלתם של היהודים מידי המן הרשע.
 • מנהגי פורים: שירי פורים אחרים עוסקים במנהגים של פורים, כמו תחפושות, רעשנים, משלוח מנות לילדים וסעודת פורים.
 • החוויה האישית של הילדים בפורים: שירי פורים לילדים גם מתארים את ההתרגשות והכיף של הילדים מהחג.

שירי פורים לילדים הם דרך נהדרת להעשיר את החג עבור הילדים. הם עוזרים לילדים להבין את המשמעות של החג, וגם מספקים להם הזדמנות להשתתף בחגיגות בצורה פעילה.

להלן כמה דוגמאות לשירי פורים לילדים:

 • "אני פורים" – שיר קצבי ושמח שמתאר את הכיף וההתרגשות של חג פורים.
 • "היום פורים לנו" – שיר שמספר את סיפורם של מרדכי ואסתר, והצלתם של היהודים מידי המן הרשע.
 • "ליצן קטן נחמד" – שיר על ליצן שמתחפש לפורים.
 • "הרעשן" – שיר על הרעשן המסורתי של פורים.
 • "משלוח מנות" – שיר על משלוח המנות של פורים.

ולסיום: שירי פורים לילדים – מה הפופלארי ביותר?

במהלך חופשת פורים, שרים הרבה שירים! וכשחשבנו על התשובה לשאלה הזו המחשבה הראשונית שלנו הייתה כמובן השיר "אני פורים" שכתב לוין קיפניס והלחין נחום ורדי, האמנים הדגולים. תודה לאתר שירונט, ממנו העתקנו את מילות השיר:

אני פורים, אני פורים
שמח ומבדח.
הלא רק פעם בשנה
אבוא להתארח.

לה לה לה…

רבי פורים, רבי פורים
אמור נא לי מדוע.
מדוע לא יחול פורים
פעמיים בשבוע

לה לה לה…

הידד פורים, הידד פורים
הכו תוף ומצילתיים.
הו מי יתן ובא פורים
לחודש לחודשיים.

לה לה לה…

 

בנוסף לא יכולנו להתעלם גם מכך שהשיר חג פורים, הוא השיר המתנגן לנו בראש בזכות הילדים ששרים אותו בגן ללא הפסקה 🙂 תודה שוב לשירונט על מילות השיר "חג פורים" שכתב לוין קיפניס:

חג פורים, חג פורים,
חג גדול ליהודים!
מסכות, רעשנים,
שירים וריקודים!

הבה נרעישה:
רש רש רש!
הבה נרעישה:
רש רש רש!
הבה נרעישה:
רש רש רש!
ברעשנים!

חג פורים, חג פורים,
זה אל זה שולחים מנות.
מחמדים, ממתקים,
מגד מיגדנות.

הבה נרעישה…

בחרו את החג שמעניין אתכם מתוך לוח חגי ישראל:

מחפשים עורך דין לענייני משפחה ברמה הגבוהה ביותר? התקשרו עכשיו לעורך דין אמיר בר-לב.

מעל 28 שנות ניסיון רק בדיני משפחה!